00:00 tri rettsgi A Rkosi-rendszer
- Az j alkotmny
- Tisztogatsok
- Terror s erszakszervezet
- A vas s acl orszga
- Szemlyi kultusz
---------------------------------------------------------------------------
- Az j alkotmny
A kommunista hatalomtvtel utn megkezddtt a totlis llam kiptse. Az egy-prti diktatra trvnyestseknt a parlament 1949. augusztus 18-n j alkotmnyt fogadott el, s augusztus 20.-t, az alkotmny nnepnek nyilvntotta. Az alaptrvny szerint a Magyar Npkztrsasgban minden halatom a dolgoz np. A kztrsasgi elnki intzmnyt megszntettk, helybe az Elnki Tancs lpett. Els elnke Szakasits rpd volt. Ez a testlet gyakorolta a trvnyhozi jogkrt. Hivatalosan a parlament vlasztotta meg a Minisztertancsnak nevezett kormnyt is.
Az Alkotmny nem tett emltst az MDP-rl, pedig mindenki szmra vilgos volt, hogy a legfontosabb hatalmi szerv a prt, s az orszg tnyleges irnytja a prt ftitkra, Rkos Mtys. Az MDP legfontosabb szerve elvben a kongresszus volt, amelyet hromvente hvtak ssze, hogy nnepelje a prt vezetit, s hogy elfogadja az elterjesztett dokumentumokat. A kongresszus ltal megvlasztott 71 tag Kzponti Vezetsg (ksbbi nevn Kzponti Bizottsg) mr fontosabb szerv volt, ahol valdi vitk is zajlottak a kvetend politikrl. A legfontosabb mkd testlet a 9-14 tag Politikai Bizottsg volt. 1949 s 1953 kztt gyakorlatilag a Rkosi-Ger-Farkas triumvirtus kezben sszpontosult a hatalom.
talaktottk a kzigazgatsi s igazsgszolgltatsi rendszer. A korbbi nkormnyzatokat felszmoltk, az j helyi szerveket tancsoknak neveztk. A brsgok j elnevezst kaptak (Kria helyett Legfelsbb Brsg, tltbla helyett felsbrsg, trvnyszkek helyett megyei brsg, stb.) Fggetlensgk azonban csak nvleg rvnyeslt, csakgy, mint az gyszsgek. A szakszervezetek, a kulturlis szerveztek, az oktatsi intzmnyek nllsga megsznt.
- Tisztogatsok
lland jelszv vlt az „bersg fokozsa”, „az ellensg keresse” a prton bell is. A rivlisokkal val leszmols eszkze volt mindez. A kommunista prt egyik npszer vezetje Rajk Lszl volt, 1948. augusztusgi belgy-, majd klgyminiszter. Ezrt ltalnos megdbbenst keltett, amikor 1949 mjusban letartztattk, s azzal vdoltk, hogy kmkedett az imperialistknak s a rendszer megdntst tervezte. 1949. oktberben eltltk, majd kivgeztk. A Rajk-pert tovbbi koncepcis perek kvettk, amelyekkel Rkosi megszabadult a volt szocildemokratktl s a hazai illegalitsban mkd kommunistk nagy rsztl. Brtnbe kerlt tbbek kztt Marosn Gyrgy, Kdr Jnos, Szakasits rpd. A prton belli koncepcis perekkel egy idben leszmoltak a rendszer „ellensgeivel” is. Tbb tzezer ember kerlt brtnbe, internl vagy munkatborokba, valamint tbb szzezer ember ellen folyt eljrs.
- Terror s erszakszervezet
A hatalom j birokosai az ellenlls letrst s a trsadalom talaktst csakis terrorral tudtk keresztlvinni. Ennek f eszkze az 1948-ban ltrehozott llamvdelmi Hatsg (VH) volt. Az VH kzvetlenl Rkosi, illetve a szovjet „tancsadk” felgyelete alatt llt. Az VH 1949-tl nll fhatsgg vlt, hozz kerlt a katonai elhrts, a hrszerzs s a hatrrsg is. Az VH rizte az internl tborokat, kztk a leghrhedtebb recski tbort is. A bkeszerzdst nyltan megszegve Magyarorszg hatalmas hadsereget lltott ki: az ltalnos sorktelezettsg idejt hrom vre nveltk, a szrazfldi s a lgier sszltszma 250 ezer fre emelkedett, az llami kltsgvets 25%-t fordtottk hadikiadsokra. A vezets az „elkerlhetetlen” harmadik vilghborra kszlt a szocialista tmb s az „imperialistk” kztt.
- A vas s acl orszga
Rkosik szovjet modellt msoltk: a legfontosabb clnak a gyorsa iparostst, illetve a mezgazdasg kollektivizlst tartottk. A nehzipar fejlesztse rdekben egy jabb vasm elptse kezddtt Sztlinvrosban (ma: Dunajvros). A gazdasgpolitikrt felels Ger Ern kijelentette: Magyarorszgot a vas s acl orszgv kell vltoztatni, de az orszg nyersanyagbzisa nem volt elegend, klfldi behozatalra szorult. Az orszg adottsgainak megfelel lelmiszer- s textilipart viszont hanyagoltk. Az iparfejleszts kvetelmnyeit tves tervekben fogalmaztk meg. A nemzeti jvedelem kirvan magas hnyadt fordtottk nehzipari beruhzsokra. Ennek kvetkeztben 1953-ra az ipari termels az 1938-as hromszorosra nvekedett, az letsznvonal azonban nem rte el a hbor eltti szintet sem. 1951-ben tmenetileg jra be kellett vezetni a jegyrendszert.
A mezgazdasg szocialista tszervezst 1948 februrjban mg fokozatos, nkntessgen alapul folyamatknt kpzeltk el. A Kominform j politikjnak hatsra azonban Rkosi augusztusban bejelentette a folyamat felgyorstst: a mezgazdasg teljes kollektivizlst 3-4 v alatt meg kell valstani. A mezgazdasgi termelszvetkezetek, a teszek szervezse lassan haladt: a parasztsg ellenllt. 1953-ban a megmvelt fldterlet ktharmada mg mindig magngazdk kezben volt, tbb szzezren viszont vgleg felhagytak a gazdlkodssal. Magyarorszg a Rkosi-korszakban kenyrgabona s bor importjra knyszerlt. A kisbirtokosokat elviselhetetlen szintre emelt beszolgltatsi ktelezettsggel prbltk a teszbe knyszerteni. A megtrs msik eszkze a tagosts volt. A szvetkezeti fldek kztt hzd magnbirtokok tulajdonosait cserre, mghozz tudatosan nagyon rossz cserre kteleztk. A kulkokkal, vagyis a mdos parasztgazdkkal szembeni bnsmd mg durvbb volt: mondvacsinlt rgyekkel megbrsgoltk ket s egsz csaldokat teleptettek ki a Hortobgyra.
- Szemlyi kultusz
Rkosi Mtys krl is kiplt a kommunista vezetknek kijr szemlyi kultusz, br arra gyeltek, hogy ez ne homlyostsa el a Magyarorszgra is kiterjed Sztlin-kultusz fnyt. A Sztlin-kultusz meghonostsa 1949-ben kezddtt.
|